Na rynku jest wiele słodyczy, których grupą docelową są szczególnie dzieci. Wywołują one radosne uśmiechy na twarzach pociech. Sa słodkie, smaczne, kolorowe, a niektóre z nich mają kuszące dodatki w postaci małych zabaweczek. Wszystko daje nam piękny obraz, na który niejednokrotnie dają sie skusić rownież dorośli.

Jednak czy zastanawiamy się nad tym jakie skutki może to przynieść?
W poszukiwaniu odpowiedzi na to pytanie należy odnieść sie do składu tychże produktów. A tam dość łatwo mozna dostrzec rożne dziwne substancje. Jedną z nich jest występujący często difosforan disodowy oznaczany rownież jako E450(I). Jest to substancja teoretycznie nieszkodliwa. Jednak jej nadmiar może zmniejszyć przyswajanie przez organizm żelaza, magnezu i wapnia. Ten ostani jest szczególnie ważny w prawidłowym rozwoju dzieci. Sa one szczególnie narażone na skutki uboczne dodatków do żywności, gdyż efekt toksyczny substancji zależy od masy ciała konsumenta. Im jest ona mniejsza tym silniejsze działanie substancji. Zbyt duża ilośc spożywanych produktów zawierających difosforany może prowadzić  do niedoboru wapnia czyli tak zwanej hipokalcemii. Dziecko na początku wyglada na zdrowe lecz tak na prawdę jego kości nie sa odpowiednio zmineralizowane. Natomiast przy dużym niedoborze organizm zaczyna korzystać z wapnia, ktory zmagazynowany jest w kościach powodując ich odwapnienie. Prowadzi to do osłabienia kości, które stają sie porowate, słabsze i podatne na złamania. Wzrasta także ryzyko zachorowania na krzywicę i tężyczkę.

Warto zwrócić uwagę także na olej palmowy, ktory jest bardzo popularnym dodatkiem do żywności. Jest chetnie używany przez firmy spożywcze ze względu na niską cenę, długi okres trwałości, a także łatwą dostępność. Same plusy dla producentów, którzy zapominają przy tym o naszym zdrowiu. Niestety prawie połowa oleju palmowego to nasycone kwasy tłuszczowe. Są one niekorzystne dla organizmu, gdyż prowadzą do otyłości, cukrzycy typu II, wzrostu złego cholesterolu we krwi.

Nie sposób zapomnieć o zatrważającej ilości cukru zawartego w słodyczach. Niestety zapominamy o jego szkodliwości, w sposób szczególny wobec dzieci. Dr William Coda Martin w 1957 roku sklasyfikował cukier rafinowany jako truciznę. Cukier nawet bardziej niż tłuszcze przyczynia sie do otyłości. Cukier jest przyczyna wielu chorób. Jest to między innymi cukrzyca, rak, nadciśnienie, próchnica, problemy kardiologiczne, choroby układu trawienia. Cukier powoduje choroby cywilizacyjne, a badania wskazują, że spożycie wzrasta. Zagrożeniem jest rownież fakt iż cukier uzależnia. Jest to najprościej mówiąc zło w czystej postaci.

Chemiczne i przesycone cukrem słodycze mozna z łatwością zastąpić. Zdrową przekąską może być jogurt, świeże lub suszone owoce, orzechy, owsiane ciasteczka upieczone w domu, owocowy koktajl, zbudowane z warzyw ludziki. Możliwości jest bardzo wiele, jedynym ograniczeniem jest wyobraźnia.

Rodzice!
Zwracajcie uwagę na to co jedzą wasze dzieci. Ich zdrowie leży w waszych rękach.
Podczas  Festiwalu  Słodyczy Świata będzie laboratorium konserwantów z
prelekcjami na temat ich szkodliwości dla naszego zdrowia.

One thought on “SŁODYCZE: Z pozoru smaczne i atrakcyjne słodycze mogą być szkodliwe dla zdrowia. DLACZEGO?

  1. Kompoty – powinny być podawane wszędzie a szczególnie w szkołach. Tyle jest tanich owoców!!! Musy owocowe, mogą być w formie sorbetów-na pewno nie nie zaszkodzą . Napoje z mięty i innych ziół -zioła świeże mrożone po zerwaniu / żeby nie traciły najcenniejszych składników/. Do dań powinno się dodawać świeże sałatki z warzyw i owoców, dużo naturalnych serów a desery z dużą ilością owoców.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *